Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
iOS Kısıtlanmış USB Modu kırıldı!

iOS Kısıtlanmış USB Modu kırıldı!

iOS Kısıtlanmış USB Modu kırıldı!

İOS 11.4.1 güncellemesi ile birlikte gelen dikkat çekici güvenlik özelliği Kısıtlanmış USB Modu olmuştu. Öte yandan, iOS Kısıtlanmış USB Modu şimdiden kırılmış olabilir. Elcomsoft, iOS 11.4.1 Kısıtlanmış USB Modu için iddialı açıklamalarda bulundu.

iOS 12 gelmeden paylaşılan bu özellik, Grayshift ve Cellebrite gibi firmalar tarafından üretilen iPad ve iPhone’ların şifresini kırabilmek için üretilen ve hükümetlerin kullandığı cihazları pasif hale getiriyor.

Kısıtlanmış USB Modu Nedir?

Genellikle güvenlik güçlerinin kullandığı bu cihaz, kilitli bir iOS cihazınız açmak için binlerce şifre kombinasyonu deniyor.

Normal şartlarda bir iOS cihazının şifresi on yanlış deneme sonrasında tüm veriler siliniyor fakat bu cihazlar on şifre sınırının geçilmesi için Lightning bağlantı noktasınından yararlanıyor.

USB aksesuarları için Kısıtlı Mod olarak adlandırılan ve kolay bir yapısı olan özellik tam da burada olaya müdahale ediyor.

Bu özelliği aktif ederseniz, iPhone ve iPad’inizi kitlemenizin üzerinden bir saati aşkın zaman geçerse, Lightning girişi üzerinden veri girişi pasif hale geliyor.

iOS Kısıtlanmış USB Modu kırıldı!

iOS Kısıtlanmış USB Modu kırıldı!

iOS Kısıtlanmış USB Modu gerçekten kırıldı mı?
Apple, Sonbahar ayları içerisinde kullanıcılarla buluşması beklenilen iOS 12 öncesinde iOS 11.4.1 sürümünü yayınlarken, kullanıcıların güvenliği için Kısıtlanmış USB Modu özelliğini sundu.Bu özellik sayesinde kanun güçleri tarafından kullanılan ve iPhone ve iPad cihazların şifresini kırmak amaçlı üretilen cihazların müdahalesinin önüne geçilebiliyor. Özellik aktif edildiğinde, iOS cihazınızın ekran kilidinin devreye girmesinden 1 saat sonra Lightning üzerinden veri aktarımı tamamen devre dışı bırakılmış oluyor.

 

Elcomsoft ise Kısıtlanmış USB Modu özelliğinin kırıldığını ileri sürmüş durumda. Bu durumu keşfeden şirket, şimdiye kadar şifre kırma denemesi ise yapmadıklarının altını çiziyor. Elcomsoft bunun yerine, polisin ilk 1 saatten sonra bir soruşturma sırasında ele geçirilen iPhone’un şifresinin kırılmasını kolaylaştıracak geçici bir çözüm bulduklarını paylaşıyor.
Apple, Lightning portunun veri aktarımını keserek Grayshift gibi ekran kilidi için doğru kombinasyonu bulmak üzere mümkün olan tüm PIN numaralarını deneyen cihazların önünü kesmek hedefindeydi. Öte yandan Elcomsoft, yeniden başlatma ve Geri Yükleme Modu gibi yöntemler ile bir açık bulduklarını söylüyor. Hatta Mayıs ayında keşfedilmiş olan yöntemin bu son güncellemede çalışıyor olması da ayrı bir konu.

Kısıtlanmış USB Modu Nasıl Açılır?

Kısıtlanmış USB Modu aktif etmek için cihazınızı iOS 11.4.1’e yükseltmeniz gerekiyor. Bu sürümü yükledikten sonra, Ayarlar-Touch ID ve Parola kısmında bulunan USB Aksesuarları seçeneğini pasif hale getirmeniz yeterli olacak.

Bu özellik aktifse yani yeşilse, eskiden olduğu gibi USB konusunda bir sınırlama bulunmayacak.

Pasif haldeyken iOS cihazlarınız bir saat kilitli kaldığı zaman veri aktarımı kapatılacaktır.

Yorumlar
  1. ah bu ios dan ipadden çektiklerimiz. Apple biraz daha esnek olsa iyi olur. güzel anlatım. teşekkürler.

YORUMUNU EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir