wordpress gutenberg eklentısı

WordPress 5 ve Yeni Yazı Editörü: Gutenberg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

WordPress 5 ve Yeni Yazı Editörü: Gutenberg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazıda WordPress’in 2017 yılında Gutenberg kod adıyla başlattığı yeni editörü tanıtıp gelecek WordPress güncellemelerinde ne gibi yeniliklerle karşılaşacağımıza bakacağız.

WordPress Gutenberg Editör Öncelikle adının neden Gutenberg olduğundan başlayalım. 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa’da başlatan ve modern matbaacılığın babası kabul edilen Johannes Gutenberg o dönemde matba devrimini başlatmıştı. Wordpress’in yeni Editör Düzenleyicisi Gutenberg’i denetmek için 4.9.8 sürümünde wordpress kullanıcılarına eklenti olarak sundu.
WordPress 5 ve Yeni Yazı Editörü: Gutenberg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

WordPress 5 ve Yeni Yazı Editörü: Gutenberg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

WordPress aynı Johannes Gutenberg’in getirdiği yenilikteki gibi online içerik oluşturanlar için devrim niteliğindeki bu editörü geliştirdi. Gutenberg editör şu anda yazı ve sayfa oluştururken kullandığımız editörden çok daha farklı. En temel özelliği her koyduğumuz içeriği bloklar halinde göstermesi. Her blok ayrı ayrı özelleştirilebiliyor. Böylece ziyaretçiler için farklı deneyimler sunabileceğimiz sayfa tasarımlarını çok daha kolay yapabileceğiz. Bu sadece bizim yazı yazma biçimimizi değiştirmeyecek gelecek dönemlerde temalar ve eklentiler de Gutenberg uyumlu olmaya başladıkça çok daha farklı deneyimler yaşayabileceğiz. Örneğin büyük sitelerde tema değiştirmek şu anda çok büyük bir sıkıntı ama Gutenberg sonrasında kıyafet değiştirir gibi Tema değiştirebileceğiz. Gutenberg İle Gelen Yeni Özellikler İçerikler ister bir metin ister görsel isterseniz video olsun hepsi ayrı bloklar içinde eklenip sayfanız o şekilde oluşturulacak. Bu bloklar ayrı ayrı olduklarından birinde yaptığınız değişiklik diğerlerini etkilemeyecek. Ayrıca blokları kaydedip farklı yazılarda kolayca kullanabileceksiniz. Daha önceden ücretli WPBakery Page Builder (Visual Composer) gibi eklentilerle yapılabilen yazıyı sütunlara bölüp içeriği yerleştirme özelliği Gutenberg ile çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Yazı içerisinde belli blokları daha geniş şekilde ayarlayabiliyorsunuz Eğer tema uyum sorunu yaşarsanız İsteğe bağlı eski editör ile devam edebilirsiniz. Yada bu gelişmiş içerik editörünü kullanmaya başlayabilir bir üst sürüm gelene kadar bizlere gözlemlediğiniz hataları bildirebilirsiniz diye bilgi vermişler. Yani biz wordpress kullanıcılarına yeni editörü bir sürüm boyunca kullanmamız hataları bildirmemizi istiyorlar üst sürümde eksikleri giderip varsayılan olarak bizlere sunacaklar Gutenberg içerik editörünü. Şimdiye Kadar Eklentiye Verilen Oylamalar Pek’de iç açıcı değil Eklenti Şimdilik Türkçe değil Bilginiz olsun. Bir üst sürümde (4.9.9) Türkçe olarak karşımıza gelir. Umarım Temalarda Dengeler Fazla Bozulmaz.   Kötü Tarafları ;  
  • Kocaman monitörde editör kısmı ortaya sıkışmış şekilde duruyor.
  • Kendi kendine sürekli “Updating failed” hatası veriyor.
  • Kod editörüne geçmek için ekstra çaba sarf etmek gerekiyor.
  • Sağda bulunan kategoriler, etiketler gibi kısımların yerleri değişmiyor.
 
Yorumlar
  1. Önceki daha güzeldi yeni yazı editörü gutenberg kullanmakta zorlanıyorum .

YORUMUNU EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir