Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
WordPress 5.0 yayınlandı

WordPress 5.0 yayınlandı

Yeni editöre sahip WordPress 5.0 yayınlandı

Web dünyasının en popüler içerik yönetim sistemi WordPress, Küba’lı caz sanatçısı Bebo Valdés onuruna “Bebo” adını verdiği 5.versiyonunu yayınladı. Yeni varsayılan tema “Yirmi Ondokuz” ile beraber gelen WordPress 5.0’ın getirdiği en önemli yenilik ise yeni editörüoldu.

Metin düzenleyicide bazı büyük değişiklikler yapıldı.. Yeni blok tabanlı düzenleyiciler, sitenizdeki akıcı düzenleme deneyimiyle heyecan verici yeni bir geleceğe giden ilk adımdır. İster ilk sitenizi oluşturuyor olun, ister blogunuzu yenileyin, ister yaşamak için kod yazın, içeriğin nasıl görüntülendiği konusunda daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.

WordPress.org, blog yönetim aracının yazı editörüne çok büyük yenilikler getiren WordPress 5.0 güncellemesini yayınladı. 37 farklı dilde sunulan yeni sürümü WordPress Resmi adresi üzerinden indirebilirsiniz.

Gutenberg nedir? Eski editörün yerini alabilirmi?

Öncelikle Gutenberg ismi Johannes Gutenberg’den geliyor. Johannes Gutenberg, 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskasını başlatan Avrupalı bir matbaacıdır. Şuan kullandığımız Tiny MCE editörü gerçekten sadece kullanışlı bir editör. Gutenberg ise benim gördüğüm kadarıyla ufak bir kod bilginiz varsa eski editörden çok daha kapsamlı gözüküyor. Gutenberg editörü ile blok özelliği de geldi. Bu özellik ile yazıları tek tıkla büyütüp, küçültüp, rengini değiştirebiliyor ve istediğimiz yere taşıyabiliyoruz.

Gutenberg ile gelen tek yenilik bunlar da değil. Yeni bir blok eklediğinizde işinize yarayacak bir çok özellik çıkıyor. Gömülüler adı altındaki kategoride bir çok platform bulunuyor. Örnek olarak stopify platformundan bir parçayı yazınıza hızlıca ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca buton ekleyip düzenleme imkanınızda bulunuyor.

Gutenberg şuan için gelişmeye çok açık bir eklenti. Visual Composer biraz tarihe karışacak gibi duruyor. Şuanda visual composer işlemlerinin neredeyse hepsini yapabiliyorsunuz. Biraz daha Wp Page Bakery eklentisine benzer yönleriyle dikkat çekiyor.

Yeni geçilen bu güncellemeyi kullanmak istemezseniz;

 1. Eklentiler sayfasına girin
 2. Yeni Eklenti sayfasına basın
 3. Classic Editor yazın
 4. Çıkan eklentiyi kurun ve etkinleştirin.
 5. Türkçe WordPress kullanıyorsanız “Klasik Düzenleyici” isimli eklentiyi kurun
 6. Yazılar sayfasına girdiğinizde hem Gutenbergi hem Klasik düzenleyiciyi kullanabiliyorsunuz.

Tiny MCE editörünü 2021 yılına kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni Tema Yirmi Ondokuz Teması

WordPressin kendi stok temalarından birinin devam serisi olan Yirmi Ondokuz Teması eklendi. Yeni tema daha hızlı yüklenme süresiyle dikkat çekiyor. Bu tema ile ister fotoğraf, ister kişisel blog veya isterseniz işletme web sitesi gibi siteler kurabiliyorsunuz.

WordPress 5.0 güncellemesi adını Jazz müzisyeni Bebo Valdez’den alıyor.


Klasik editör hala kullanılabiliyor

WordPress 5.0’a geçip eski editörü kullanmak isteyenler için klasik editör eklenti olarak sunuluyor. WordPress yaptığı açıklamada klasik editöre 2021 yılına kadar destek vereceklerini açıkladı. Ayrıca WordPress ekibi, güncelleştirme sonrası yeni editör ile sorun yaşayan kullanıcıların klasik editör kullanmasını öneriyor.

WordPress 5.0 sürümü yenilikler

 • Daha az eklentiyle daha fazlasını yapın.
 • Modern, multimedya ağırlıklı düzenler oluşturun.
 • Tüm ekran boyutlarında ve cihazlarda çalışın.
 • Düzenleyicinin web sitenize benzerliğine güvenin.
 • Bloklarla İnşa Etme
 • İnşa Özgürlüğü, Yazma Özgürlüğü

YORUMUNU EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir