siber_saldirilara_dikkat_4

Siber Saldırganlarının Hedefi Türkiye Olmaya Devam Ediyor

Siber Saldırganlarının Hedefi Türkiye Olmaya Devam Ediyor

Trend Micro, 2018’in ikinci siber saldırı raporunu açıkladı. Sadece Nisan ayında 3,6 milyara yakın tehdidin engellendiğini ortaya koyan rapora göre, Türkiye Orta Doğu’da en çok saldırının yakalandığı ülke.

TrendLabs’ın düzenli olarak gerçekleştirdiği global siber saldırı raporu açıklandı. Dünya genelinde mayıs ayından itibaren düşmeye başlayan saldırıların tekrar arttığını gösteren rapora göre, tespit edilen tehditlerin sayısı 4 milyar sınırına yaklaştı.  Temmuz ayında engellenen 4 milyara yakın saldırının yüzde 86’sını e-mail yoluyla gerçekleştirilen saldırıların oluşturduğunu belirten Trend Micro Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Hasan Gültekin,  Orta Doğu’da e-posta yoluyla gerçekleştirilen saldırıların en çok tespit edildiği ülkenin Türkiye olduğunun altını çizdi.  Gültekin “Sadece Türkiye’de tespit edilen saldırıların sayısı tüm Orta Doğu’da gerçekleştirenlerin 2 katına yakın. Özellikle .XLS ekli e-postalarla yapılan saldırıların sayısında artış gözükürken .DOCX ve .EXE uzantılı dosyaları içeren e-posta saldırılarında da bir artış kaydedildi” dedi.

HER 5 MAİLDEN 4’Ü SİBER TEHDİT İÇERİYOR

Nisan ayında engellenen 3,6 milyarın üzerindeki saldırının çeşitlerine bakıldığında e-posta yoluyla gerçekleştirilen saldırıların yine ilk sırada olduğu görülüyor. Yakalanan tüm saldırıların yüzde 80’inden fazlasını e-posta yoluyla yapılanlar oluşturuyor. ABD ve Çin bu tür saldırıların en çok engellendiği iki ülke olarak öne çıkıyor. Rapora göre Türkiye Orta Doğu’da en çok saldırının yakalandığı ülke. Daha önceki dönemlerde Excel ekli e-postalar yakalanan saldırıların çoğunluğunu oluştururken bu dönem ise Exe eklentili e-postaların öne çıktığı görülüyor.

Siber Saldırı Nedir ?

Günümüz gelişen teknolojisi eskiden hayal edemiyeceğimiz gibi gelişti.Türkiye teknolojide çok ilerleyince Siber saldırganlarının hedefi Türkiye oluyor. Bunla birlikte güvenli sorunları da malesef gelince olanlar olmaya başladı.

Hacker adı verilen zararlı kötü niyetli insanlar (kullanıcılar diyelim) veya topluluk, gruplar gibileri internet sitelerine, bilgisayarlara, devlet kurumlarımıza ve daha bir sürü mahreminize sızmaya çalışıp saldırı yapmalarıdır.

Amaçları Bizi izlemek ve bilgilerimizi ele geçirmek kısaca.

Bu saldırılarda birçok cihaz kullanışabilir. Bilgisayar, akışlı telefonlar ve bir çok internet cihazları ile Devleteinize kötü niyetli sanal saldırı yapılabiliyor.

  • TESPİT EDİLEN ZARARLI WEB SİTESİLERİ SAYISI YÜZDE 11 ARTIŞ OLMAKTA
  • HER 5 MAİLDEN 4’Ü SİBER SALDIRI TEHDİTİ İÇERMEKTE

Tespit edilen sitelerin sayısı azalıyor

2018 boyunca her ay artan oranda tespit edilen zararlı web sitelerinin sayısında Temmuz ayında gözle görülür bir düşüş oldu. Mayıs ayında 125 milyonu aşan sayı, Temmuz’a gelindiğinde yüzde 34’lük düşüşle 83 milyon oldu. Ağırlıklı olarak ABD, Fransa ve Çin’de host edilen bu sitelerin ziyaretçileri ise yine ABD başta olmak üzere Japonya ve Tayvan’dan. Türkiye ise Orta Doğu’da yine ilk sırada yer alırken Avrupa’da da Almanya, Fransa ve İtalya’nın ardından 4. sırada.

Siber saldırganların yeni hedefi akıllı evler

Ocak ayından bu yana her ay artan bir grafik gösteren akıllı evlere yönelik saldırılar, özellikle Haziran’da 13 milyonun üstünde belirlenen saldırı ile zirve yaptı. Yapılan saldırıların yüzde 37’den fazlası, cihazların üretim aşamasında belirlenmiş şifrelerini elde ederek gerçekleştirilirken toplam saldırıların yüzde 30’a yakını da kripto para madenciliği amacı taşıyordu.

Yorumlar
  1. siber saldırı da kullanılan programlar için harcadıkları zamanı keşke daha faydalı programlar geliştirmek için kullansalar. ülkemizdeki internet kullanıcılarının da bu konu hakkında bilinçlendirilmesi gerekiyor.

YORUMUNU EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir